ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14076157
*
nr 1407 6157
Spegel
Gustaviansk stil, 1800-tal, senare glas, 78x59 cm
Utrop:
700 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 juli 2021
kl 18:19:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/6 15:04:22
1
350 kr
26/6 21:22:21
2
350 kr
26/6 21:22:21
1
350 kr (Budbetjänt)
26/6 21:27:09
2
400 kr
4/7 16:36:17
3
450 kr
5/7 09:34:30
4
600 kr
5/7 16:00:13
5
600 kr
5/7 16:00:13
4
600 kr (Budbetjänt)
5/7 16:00:40
5
700 kr
5/7 17:06:56
3
800 kr
5/7 18:14:47
2
Vinnande bud
5/7 18:15:24
2
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt senare glas spegel speglar
-
9279 Spegel
1950-tal, 90x45 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:07
-
1022 Spegel
Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:23
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:44
-
9358 Spegel
med träram, nutida, 57x174 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:26
-
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:29
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1407 6157
Spegel
Gustaviansk stil, 1800-tal, senare glas, 78x59 cm
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 juli 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/6 15:04:22 | 1 | 350 kr |
26/6 21:22:21 | 2 | 350 kr |
26/6 21:22:21 | 1 | 350 kr (Budbetjänt) |
26/6 21:27:09 | 2 | 400 kr |
4/7 16:36:17 | 3 | 450 kr |
5/7 09:34:30 | 4 | 600 kr |
5/7 16:00:13 | 5 | 600 kr |
5/7 16:00:13 | 4 | 600 kr (Budbetjänt) |
5/7 16:00:40 | 5 | 700 kr |
5/7 17:06:56 | 3 | 800 kr |
5/7 18:14:47 | 2 | Vinnande bud |
5/7 18:15:24 | 2 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt senare glas spegel speglar
-
9279 Spegel
1950-tal, 90x45 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:07 -
1022 Spegel
Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:23 -
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:44 -
9358 Spegel
med träram, nutida, 57x174 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:26 -
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:29